Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

piątek, 7 lipca 2017

Artezan - Château

Château Sour Ale Aged in Red Wine Barrels, z rzemieślniczego Browaru Artezan, to Sour Red/Brown 20 miesięcy leżakowane w dębowych beczkach po francuskim czerwonym winie. Piwo górnej fermentacji, niefiltrowane i niepasteryzowane, o ekstrakcie 17,5% wag. i alkoholu na poziomie 7,2% obj. W składzie woda, słód jęczmienny, płatki pszenne, chmiel, drożdże. Na ratebeer ocenione na 99 punktów ogółem i 97 w stylu, co daje mu miejsce w Top 50. Warka do 30/06/2017.


Butelka "bączek" 330ml, biały kapsel z czarnym jeżem, etykieta z niepełnym składem i dokładnie określonymi parametrami trunku (poza IBU). Piana drobna, dość obfita, choć szybko opada do firanki. Barwa miedziano czerwona, opalizująca. W zapachu czerwone wino, wiśnie, suszone owoce, dębina, wanilia. Super! Smak lekko kwaśny, lekko słodki, taniczny, są czerwone owoce, wino, rodzynki, karmel, stara beczka, wanilia... Średnia, pestkowo piwniczna goryczka, niskie do średniego wysycenie, ładnie ukryte alko, dość pełne w odbiorze.


Fajnie złożone, ciekawe piwo z wyraźnym udziałem beczki, świetnie zmieniające sie w czasie "na plus". Nasuwa się jednak refleksja, że dajmy na to z belgijskiego Alvinne czy de Leite jest sporo podobnych trunków, nie tak "przehajpowanych" i za mniejsze pieniądze - wystarczy je "odkryć"...
Cena: 25,00zł

8,5/10 pkt


Zakupione w browarze w Błoniu

Browar:
artezan.pl
www.facebook.com/browar.artezan


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz