Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

sobota, 3 czerwca 2017

Durham - Imperious

Imperious z angielskiego Durham Brewery, to Oak Aged Imperial Stout - RIS przez 6 miesięcy leżakowany w dębowych beczkach po whisky. Trunek zawiera 10,2% obj. alkoholu, jest niepasteryzowany, niefiltrowany, refermentowany w butelkach, wypuszczony w limitowanej edycji. W składzie woda, słód jęczmienny i pszeniczny, chmiel, drożdże górnej fermentacji. Na ratebeer oceniony na 89 punktów ogółem i 36 w stylu. Data butelkowania 16/09/2016.


Beczułkowata butelka 500ml, skromna czarna etykieta ze złotymi ozdobnikami, niepełne dane o składzie i parametrach, firmowy kapsel, kartonik na sznureczku przy szyjce. Piana sycząca, szybko opada do firanki. Barwa ciemno brązowa z mahoniowymi refleksami, klarowna. Aromat mało intensywny, trochę czekolady, pralin, wanilii i dominująca whisky. W smaku półsłodkie, czekolada, karmel, ciemny cukier, bourbon. Goryczka średnie, palona. Dość rzadkie, nieco za wysoko nagazowane, lekko szorstkie, popiołowe w odbiorze, z ewidentnie rozgrzewającym alkoholem z beczki.


Prawie 9 miesięcy od zabutelkowania, wcześniej 6 miesięcy w beczce, ale wciąż destylat mocno dominuje to piwo, co prawda jest to dość przyjemna whisky, ale jednak. Na minus niezbyt tęgie body, dość wodnista konsystencja jak na RISa.
Cena: 34,50zł

7-/10 pktZakupione w sklepie piwa-regionalne.com.pl

Browar:
www.durhambrewery.co.uk


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz