Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

niedziela, 23 kwietnia 2017

Straffe Hendrik - Heritage 2014 Oak Aged Ale

Straffe Hendrik Heritage 2014 Oak Aged Ale, z belgijskiego rodzinnego Huisbrouwerij De Halve Maan, to Quadrupel - ciemne, mocne piwo górnej fermentacji o ekstrakcie na poziomie 22% wag., alkoholu 11% obj. i goryczce 35 IBU. Piwo refermentowane w butelkach, preferowane do długiego, nawet 10letniego leżakowania - moja butelka pochodzi z warki z 2014, przez rok leżakowana w dębowych beczkach najprawdopodobniej po francuskim czerwonym winie z Burgundii (w opisach roczników 2011-2014 przewija się wzmianka: Cognac and/or Burgundy Barrels), zabutelkowana w 2015 roku, ma datę przydatności do roku 2025. Na ratebeer ocenione na 99 punktów ogółem i 98 w stylu, co daje wysokie miejsce w Top 50


Butelka 750ml, korek owinięty drucikiem, ulotka na sznureczku przywieszona do szyjki, przezroczysta etykieta ze skąpymi informacjami o składzie i parametrach zawartości. Piana dość obfita, ale szybko redukuje się do chmurki. Barwa rubinowa, klarowna. W aromacie sporo nutek winnych, czerwonych owoców, ciemnych winogron, do tego rodzynki, karmel, w tle nawet odrobina wanilii, drewna, porto. W smaku bardzo kompleksowe, z jednej strony pełne, słodkie, melasowo karmelowe z suszonymi i kandyzowanymi owocami, z drugiej lekko kwaskowe, winne, taniczne, z wiśniami i migdałami w posmaku. Goryczka nieduża, pestkowo ziołowa, lekko pikantna. Średnie, szampańskie wysycenie, średnia gęstość, rozgrzewający alkohol.


Zaskakująco złożony i deserowy w odbiorze trunek, zarazem nieoczywisty, trudny, znacznie bardziej szlachetny, ułożony, wzbogacony od wersji podstawowej. Przy zachowaniu pełni, słodowości i quadruplowej słodyczy piwo straciło dość agresywną goryczkę, zyskało winne i taniczne posmaki z beczki, dodatkowo doszły przyjemne akcenty z utlenienia. Klasa!
Cana: 14,87€

9-/10 pkt

Zakupione w belgijskim sklepie online: www.beergium.com

Browar:
www.straffehendrik.be
www.halvemaan.beBrak komentarzy:

Prześlij komentarz