Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

wtorek, 4 kwietnia 2017

Ommegang - Abbey Ale

Ommegang Abbey Ale z amerykańskiego komercyjnego Brewery Ommegang (należącego obecnie do grupy Duvel-Moortgat) to Abbey Dubbel, warzony według tradycji belgijskich piw klasztornych z dodatkiem korzenia lukrecji, skórki słodkiej pomarańczy, nasion anyżu, kolendry oraz kminu. Piwo zawiera alkohol na poziomie 8,2% obj., ekstrakt 18,2º Plato i goryczkę 20 IBU. W składzie, poza ww przyprawami, woda, słód pilzneński, amber, monachijski, aroma, słoweński chmiel Styrian Golding oraz niemiecki Spalt Select, drożdże Ommegand house yeast. Na ratebeer 99 punktów w stylu i maksymalne 100 ogółem przy ponad 2200 głosach, co daje wysokie, 3cie miejsce w Top 50! Warka do 02/09/18.


Butelka 355ml, niepełne dane o składzie i parametrach na etykiecie i kontrze, firmowy kapsel, krawatka. Puszysta, obfita piana, średnio trwała. Barwa miedziana, klarowna. Aromat karmelowo melasowy z całą masą przypraw, suszonych gruszek i rodzynek. W smaku dość słodki, głównie suszone owoce, karmel, melasa, miód, troszkę orzechów, rumu, skórki pomarańczy, pumpernikla, w przeciwieństwie zaś do większości intensywnych, ciemnych piw świątecznych przyprawy są tu delikatnym dodatkiem, uzupełnieniem w aftertejsie. Goryczka niska, herbaciano ziołowa. Wysycenie wysokie, drobniutkie, za wysokie, półpełne, lekko szorstkie w odbiorze.


Całkiem dobry Dubbel, na plus nie dominujący całości wpływ przypraw, aczkolwiek przeszkadza nieco musujące, szampańskie nagazowanie. Do Westmalle Dubbel jednak troszkę brakuje w mojej opinii...
Cena: 4,95€

8-/10 pktZakupione w belgijskim w sklepie online www.beergium.com

Browar:
www.ommegang.com


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz