Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

sobota, 1 kwietnia 2017

Lervig - Iconoclast Quad

Iconoclast Quad z norweskiego Lervig Aktiebryggeri, to wydany w serii Lervig Art Collection Quadrupel, warzony z cascarą (suszone skórki z owocu kawowca zwane potocznie herbatą z wiśni kawowca) i fermentowany dzikimi drożdżami Brettanomyces. Trunek delikatnie chmielony słoweńskim chmielem Aurora oraz francuskim Triskel do 23 IBU, zawiera alkohol na poziomie 9,5% obj. i ekstrakt 21,4° Plato. W składzie woda, słód pilzneński, karmelowy, crystal, palony, chmiel, cukier, belgijskie drożdże górnej fermentacji. Piwo ma 90 punktów ogółem i 53 w stylu na ratebeer. Data ważności do 18/02/2026 roku.


Niepełne dane o składzie i parametrach na etykiecie naklejonej na dużej butelce 750ml z czarnym kapslem. Pokaźna, całkiem trwała piana, rubinowa, opalizująca barwa ze sporym osadem na dnie. W aromacie zapachy ciemnego belga - rodzynki, figi, cukier kandyzowany, przyprawy, do tego funky od brettów - trawa, stare drewno, piwnica, skóra, w tle jakieś winne, owocowe nutki. Ciekawie i intrygująco. W smaku sporo słodyczy, kandyzowanych i suszonych owoców, miodu spadziowego, cała masa fenoli - kolorowy pieprz, zioła, ale i stary chmiel, na finiszu wyraźna stajnia. Goryczka średnia, pikantna, ziołowo kawowa, nieznacznie rozgrzewający alkohol, średnie do wysokiego, drobne wysycenie, dość pełne, lepkie w odczuciu.


Bardzo ciekawy quad - generalnie ma wszystko, co mieć powinien, do tego brettowe dopełnienie, które niekoniecznie musi każdemu odpowiadać. Coś jakby do tradycyjnego BDSA dolać odrobinę intensywnego lambica - dziwne i fascynujące zarazem, bez wątpienia specyficzne...
Cena: 18,63€

8+/10 pkt

Zakupione w duńskim sklepie online boxbeers.com

Browar:
lervig.no


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz