Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

wtorek, 28 marca 2017

Buxton - IV Quadrupel

Buxton IV Quadrupel z angielskiego browaru Buxton to czwarte w "belgijskiej serii" piwo, tym razem trappistowski Quad. Zawartość alkoholu na poziomie 11% obj., w składzie woda, słód jęczmienny, płatki owsiane, słód pszeniczny, chmiel i belgijskie drożdże górnej fermentacji. Piwo niefiltrowane i niepasteryzowane, termin przydatności do 21 marca 2021 (rozlew 21 marca 2016). Na ratebeer 97 punktów ogółem i 91 w stylu.


Butelka 330ml, ciemno brązowa etykieta ze złotymi literami, kapsel złoty, brak info o pełnym składzie i parametrach trunku. Piana nieduża, drobna, nietrwała. Barwa miedziana, opalizująca. Aromat przyjemny, słodki, głownie rodzynki, ciemny miód, kandyzowane owoce, likier czy Advocat (ajerkoniak)... W smaku słodkie, głównie daktyle, kandyzowana skórka pomarańczy, miód spadziowy, jakieś lekko pikantne przyprawy. Goryczka niska do średniej, alkoholowo migdałowa. Niskie ale drobne, poszczypujące wysycenie, sporo ciała, oleiste i lepkie w odbiorze.


Bardzo odpowiada mi taka goryczkowo likierowa kontra do sporej słodyczy tego trunku, aczkolwiek dla niektórych może być nieco alkoholowe. Po kilku łykach wychodzi także minimalny, szałwiowo amolowy posmak, na szczęście nie zaburza odbioru całości.
Cena: 4,69€

8/10 pkt


Zakupione w belgijskim w sklepie www.bieresgourmet.be

Browar:
www.buxtonbrewery.co.uk


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz