Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

piątek, 2 grudnia 2016

Komes - Russian Imperial Stout

Komes Russian Imperial Stout z wielkopolskiego Browaru Fortuna w Miłosławiu, to Imperialny Stout, leżakowany 6 miesięcy w browarze, o zawartości alkoholu na poziomie 12% obj. i ekstrakcie 25% wag. W składzie woda, słód pilzneński, czekoladowy, monachijski, karmelowy, ekstrakt słodowy jęczmienny, słód żytni, jęczmień prażony, ukraiński chmiel Klon-18 i Slovianka oraz niemiecki Herkules, drożdże górnej fermentacji US-05. Na ratebeer 42 punktów ogółem i 2 w stylu. Warka do 08/09/19.


Butelka półlitrowa, dedykowany kapsel, krawatka, pełne dane o składzie i parametrach (poza IBU). Piana nieduża, szybko opada do pierzynki. Barwa ciemno brązowa, klarowna. Aromat średnio intensywny, przypomina milk stouta - mleczna słodka czekolada, praliny i kawa zbożowa. W smaku słodko, tu znów dużo mlecznej czekolady, karmelu, coli, likieru, tytoniu. Goryczka niska do średniej, palono alkoholowa. Nieco za wysokie wysycenie, przy czym jest drobniutkie przez co lekko szczypiące i potęgujące wrażenie alkoholowości w posmaku. W odczuciu szorstkie i zdecydowanie za mało ciała - coś a la Porter Bałtycki a nie RIS...


Ogólnie miłe rozczarowanie - bałem się, że piwo to będzie podobne do wadliwego Imperial Stoutu z Tenczynka czy Ursa Maior - No Guru a okazało się jednak sporo lepiej no i plus za nieźle wkomponowane w całość 12% ABV.
Cena: 6,99zł

7/10 pkt

Zakupione w Kaliszu w Banku Piwnym: www.bankpiwny.pl

Browar:
www.browarfortuna.pl


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz