Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

środa, 14 grudnia 2016

De Molen - Hel & Verdoemenis Bruichladdich (peated) BA

Hel & Verdoemenis Bruichladdich (peated) Barrel Aged z holenderskiego browaru De Molen, to Imperial Stout leżakowany w beczkach po szkockiej whisky z destylarni Bruichladdich z wyspy Islay. Ekstrakt na poziomie 24° Plato, alkohol 11% obj., goryczka 102 IBU. W składzie słody: pilzneński, karmelowy, czekoladowy, palony, brown, czeski chmiel Saaz i amerykański Columbus oraz drożdże górnej fermentacji. Na ratebeer piwo ocenione na maksymalne 100 punktów ogółem i 96 w stylu. Data przydatności aż do 19/08/2040 roku (rozlew w sierpniu 2015, czyli prawie półtora roku temu)!


Butelka 330ml, biała etykieta z czarnym info o parametrach i składzie piwa, czarny, gumowany lak wokół kapsla. Piana maleńka, sycząca, szybko znika. Barwa czarna, nieprzejrzysta, z drobinkami drożdży przy dnie. Aromat wyraźnie zdominowany torfem, apteką, whisky, beczką, wanilią, ale także czekoladą, kawą, pralinami. W smaku słodkie, podobnie jak w zapachu z jednej strony szkocka whisky i delikatne spalone kable, lekarstwa, z drugiej strony wanilia od dębiny, z trzeciej typowe dla dobrego RISa nuty kawy, trufli i kakao. Goryczka solidna, palona, alkohol rozgrzewający, ładnie wkomponowany, niskie wysycenie. Piwo jest treściwe, pełne, wyklejające, choć dość rzadkie.


Beczka całkowicie zmieniła to piwo względem podstawy - doszły nuty peated i beczkowe, ale niestety ubyło sporo ciała, co ogólnie wpływa ujemnie przy porównaniu tych dwóch trunków.
Cena: 6,19€

8/10 pkt

Zakupione w belgijskim sklepie online: www.beergium.com

Browar:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz