Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

niedziela, 11 grudnia 2016

Hantverksbryggeriet - Baronen

Baronen 2015 to warzone tylko raz w roku, zawsze ze zmienioną recepturą, wino jęczmienne, czyli Barley Wine z niewielkiego szwedzkiego Hantverksbryggeriet z Västerås. Piwo ma alkohol na poziomie 9% obj., w składzie woda, słody jęczmienne, miód, cukier, rodzynki, chmiel, drożdże. Na ratebeer ocenione na 96 punktów ogółem i 85 w stylu. Warka do 10/11/17.


Butelka bączek 330ml, skromna etykieta, kontra, złoty kapsel, niepełne dane o parametrach i składzie zawartości. Pianka nieduża, szybko redukująca się do pierzynki. Barwa rubinowo czerwona, opalizująca. W aromacie sporo kontrastujących nutek - z jednej strony karmel, toffi i rodzynki, z drugiej kandyzowane owoce i przyprawy a z trzeciej czerwone wino, wiśnie i taniny. W smaku również wielowymiarowe, jest winogronowo daktylowa słodycz, jest likierowość, miód i toffi, jest kwaskowość porzeczek i wina, jest lekka pestkowo migdałowa goryczka, w posmakach cierpkość starej beczki, pikantność przypraw i kojarząca się z syropem na kaszel ziołowość. Alkohol rozgrzewający, ładnie ułożony, niskie do średniego, drobne wysycenie, pełne i lepkie, choć niegęste w odbiorze.


Złożone i ciekawe piwo, warte spróbowania, dla mnie odrobinę przeładowane i zbyt ziołowe, ale doceniam.
Cena: 5,20€

8-/10 pkt

Zakupione w belgijskim sklepie online: www.beergium.com

Browar:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz