Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

piątek, 11 listopada 2016

Schneider Weisse - Tap X Cuvée Barrique

Tap X Cuvée Barrique z niemieckiego browaru Weissbierbrauerei G. Schneider & Sohn, to Weizen Bock wydany w limitowanej edycji TAP X, powstały na bazie mieszanki Unser Aventinus i Aventinus Eisbock, która po zmieszaniu przez 8 miesięcy leżakuje w 4 różnych dębowych beczkach: po winach Chardonney, Pinot Noir oraz Cabernet Franc, a także w czystych, świeżo wypalanych beczkach z dębiny. Po ponownym zmieszaniu piwa z poszczególnych beczek trunek nabiera tanin, garbników, aromatów suszonych owoców, jagód, tostów, orzechów, dymu... W zasypie mamy 60% słodu pszenicznego i 40% jęczmiennego, chmielone niemieckim Magnum. Piwo niefiltrowane i niepasteryzowane, ekstrakt na poziomie 21,5% wag., alkohol 9,5% obj. i goryczka 16 IBU. Na ratebeer ocenione na 97 punktów ogółem i 98 w stylu, co daje 13 miejsce w Top 50.


Mała szampańska butelka 375ml, etykieta na grubym papierze, niepełne dane o składzie i parametrach, duży złoty kapsel, banderolka, kartonik na sznureczku. Barwa rubinowa, klarowna, bez piany. W aromacie przyjemne nuty beczki, tanin, czerwonego wina, wanilii, fig... Super zapach! W smaku delikatnie kwaskowe, winne, jest troszkę wiśni, starego drewna, razowego chleba, wanilii, marcepanu... Goryczka nieduża, pestkowa, lekka cierpkość i migdały w posmaku. Praktycznie brak gazu, rzadkie w odbiorze, z rozgrzewającym alkoholem.


Bliżej tu do czerwonego wina niż do piwa, choć waniliowe i marcepanowe posmaki wprowadzają fajną słodką kontrę do dość wytrawnego charakteru trunku.
Cena: 24,00zł

8+/10 pkt


Zakupione w sklepie piwa-regionalne.com.pl


Browar:
www.schneider-weisse.de
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz