Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

poniedziałek, 14 listopada 2016

Widawa - Porter Bałtycki Wędzony 24° Bourbon Barrel Aged

Porter Bałtycki Wędzony 24° Bourbon Barrel Aged to Smoked Baltic Porter, leżakowany w dębowej beczce po bourbonie, uwarzony w Browarze Widawa. Parametry trunku - alkohol 10,5% obj., ekstrakt 24% wag., piwo niefiltrowane, niepasteryzowane. W składzie woda, słody jęczmienne Best Malz (rauchmalz, karamell aroma, karamell dunkel, chocolate i röstmalz extra), polski chmiel Iunga, drożdże dolnej fermentacji Saflager W 34/70. Na ratebeer maksymalne 100/100 punktów overall/style, co daje 4 miejsce w Top 50!


Buteleczka 330ml, czarna etykieta z białymi napisami, na kontrze poza IBU wszystkie dane o parametrach i składzie, czarny goły kapsel. Piany brak, barwa praktycznie czarna, nieprzejrzysta. W aromacie wędzonka ogniskowo-torfowa, czekolada, wanilia... W smaku dość słodkie, czekoladowo karmelowe, waniliowe, likierowe, bourbonowe... jest troszkę wędzonych słodów, które na szczęście nie przykrywają nut beczkowych i stoutowych. W posmaku jakby odrobina soli morskiej. Goryczka niska, palona, alkohol wyraźnie rozgrzewa, ale kojarzy się ze szlachetną whisky. Wysycenie prawie zerowe, aksamitne, wyklejające i pełne w odbiorze.


Bardzo dobry porter, fajnie zmieniła go beczka i dębowe nuty, wędzonka delikatna, nie przeszkadzająca, aczkolwiek dla mnie numerem jeden wciąż pozostaje wersja Porter Bałtycki Wędzony 24° 2015, nie leżakowana, która choć nie ma wanilii to jest gęściejsza, ma więcej ciała, mniej wędzonki i alkoholu w odczuciu.
Cena: 20,00zł

8,5/10pkt

Zakupione na Poznańskie Targi Piwne 2016.

Browar:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz