Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

czwartek, 24 listopada 2016

Browar Jana - Oktavio

Oktavio z Browaru Jana to Quadrupel, czyli poczwórne belgijskie, mocne piwo w trapistowskim stylu, niefiltrowane i pasteryzowane. Ekstrakt początkowy na poziomie 20,5% wag., alkohol 9,5% obj., goryczka 40 IBU. W składzie woda, słód pale ale, buiscuit, special b, pszeniczny, angielski chmiel Admiral, Goldings, drożdże górnej fermentacji 3522 Belgian. Na ratebeer 83/42 punkty overall/style. Warka do 23/11/16.


Butelka 330ml, firmowy kapsel, pełne info o składzie i parametrach na etykiecie. Piana żółta, nieduża, szybko opada do firanki. Barwa rubinowa, klarowna. Aromat przyjemny - kandyzowane i suszone owoce, karmel, ciemny miód. W smaku dość słodkie, likierowe, sporo rodzynek, słodkich winogron, syropu klonowego a nawet porto... W posmaku lekka ziołowa cierpkość i pestkowa szorstkość (które w miarę picia się niestety nasilają, za co minusik), z połączenia których wychodzi nieduża migdałowa goryczka. Alkohol ładnie ułożony, niskie wysycenie, lekko oleista faktura.


Bardzo wygładzone, ułożone piwo, typowo belgijskie, klasztorne, choć do najlepszych klasyków brak nieco większej złożoności i intensywności.
Ps.
Z tego co sobie przypominam wcześniej piwo było jednak wytrawniejsze, mniej pełne, mniej rodzynkowo słodkie... Albo lepsza warka albo leżakowanie dało efekty (moja butelka jest już dzień po terminie).
Cena: 12,00zł

8-/10 pkt


Zakupione na Poznańskich Targach Piwnych 2016.

Browar:
browarjana.pl


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz