Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

niedziela, 16 października 2016

Põhjala - ÖÖ

ÖÖ to Imperial Baltic Porter, warzony w estońskim niewielkim browarze Põhjala i zawiera 10,5% alkoholu, 23,55° Plato, 60 IBU, w składzie woda, słód pale ale, monachijski, carafa II special, special B, czekoladowy, crystal 300, cukier demerara, niemiecki chmiel Magnum oraz brytyjski Northern Brewer, drożdże. Na ratebeer ocenione na 99 punkty ogółem i tyle samo w stylu, co daje miejsce w Top 50. Warka do 30/06/18.


Butelka 330ml, firmowy kapsel z logo browaru, brak danych o parametrach i składzie trunku. Pianka drobna, brązowa, dość jednak szybko opada do firanki. Barwa czarna, nieprzejrzysta. Aromat intensywnie czekoladowy, truflowy, pralinowy, w tle nuty likierowe, espresso, jagodowe... W smaku analogicznie - szwajcarska droga czekolada i kakao na pierwszym planie, kawa espresso z tyłu, półsłodkie, dość gęste, intensywne, treściwe, z bardzo długimi, przyjemnymi posmakami. Goryczka średnia do wysokiej, kawowo palona, nisko wysycone, lekko alkoholowe na finiszu, ale w bardzo przyjemny, rumowy sposób.


Bardzo miłe rozczarowanie - piwo klasy światowej, mile świetlne przed naszymi porterami bałtyckimi z Żywca, Okocimia czy innymi szeroko dostępnymi w sklepach...
Cena: 22,00zł

8,5+/10 pkt

Zakupione na Warszawskim Festiwalu Piwa: warszawskifestiwalpiwa.pl

Browar:
pohjalabeer.comBrak komentarzy:

Prześlij komentarz