Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

niedziela, 16 października 2016

Põhjala - ÖÖ

ÖÖ to Imperial Baltic Porter, warzony w estońskim niewielkim browarze Põhjala i zawiera 10,5% alkoholu, 23,55° Plato, 60 IBU, w składzie woda, słód pale ale, monachijski, carafa II special, special B, czekoladowy, crystal 300, cukier demerara, niemiecki chmiel Magnum oraz brytyjski Northern Brewer, drożdże. Na ratebeer ocenione bardzo wysoko - 99 (overall) i 98 (style), co daje 12 miejsce w Top 50! Warka do 30/06/18.


Butelka 330ml, firmowy kapsel z logo browaru, brak danych o parametrach i składzie trunku. Pianka drobna, brązowa, dość jednak szybko opada do firanki. Barwa czarna, nieprzejrzysta. Aromat intensywnie czekoladowy, truflowy, pralinowy, w tle nuty likierowe, espresso, jagodowe... W smaku analogicznie - szwajcarska droga czekolada i kakao na pierwszym planie, kawa espresso z tyłu, półsłodkie, dość gęste, intensywne, treściwe, z bardzo długimi, przyjemnymi posmakami. Goryczka średnia do wysokiej, kawowo palona, nisko wysycone, lekko alkoholowe na finiszu, ale w bardzo przyjemny, rumowy sposób.


Bardzo miłe rozczarowanie - piwo klasy światowej, mile świetlne przed naszymi porterami bałtyckimi z Żywca, Okocimia czy innymi szeroko dostępnymi w sklepach...
Cena: 22,00zł

8,5+/10 pkt

Zakupione na Warszawskim Festiwalu Piwa: warszawskifestiwalpiwa.pl

Browar:
pohjalabeer.comBrak komentarzy:

Prześlij komentarz