Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

poniedziałek, 17 października 2016

Jan Olbracht - Kuźnia Piwowarów 2016 American Wheat

American Wheat z browaru Jan Olbracht Rzemieślniczy, wydane w serii Kuźnia Piwowarów 2016, uwarzone według receptury piwowara domowego Wojciecha Karcza, to niefiltrowane, pasteryzowane, jasne piwo górnej fermentacji w stylu Wheat Ale, o zawartości alkoholu na poziomie 5,7% obj., ekstrakcie 12,5% wag. i goryczce 35 IBU. Do nachmielenia użyto amerykańskich chmieli Zeus, Citra oraz Simcoe. W zasypie słody pale ale, pszeniczny, pszenica i drożdże US-05. Na ratebeer 93/99 punktów, co daje 19 miejsce w Top 50! Warka do 16/02/17.


Butelka 500ml, etykieta z kompletem informacji o składzie i parametrach zawartości oraz logiem Kuźnia Piwowarów, firmowy kapsel. Piana niewielka, zwiewna, szybko opada do firanki. Barwa słomkowa, lekko opalizująca. W aromacie przyjemne cytrusy i iglaki, odrobina nutek pszenicznych. Smak półwytrawny, jest zest z cytryny, albedo z grejpfruta, biszkopty, lekka mineralność, wręcz "morska woda" w posmaku. Goryczka jak na styl dość wysoka, żywiczna, zalegająca. Wysycenie niskie do średniego, bardzo pijalne i orzeźwiające.


Kolejne fajne piwo z cyklu Kuźnia Piwowarów 2016. Lekka formuła Wheat Ale w wersji solidnie nachmielonej nowofalowymi chmielami jak najbardziej zagrała. Brawa dla Wojciecha Karcza i piwowara z Olbrachta, który zręcznie przeniósł ta recepturę na grunt komercyjny.
Cena: 8,60zł

8-/10 pkt


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz