Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

sobota, 17 września 2016

De Dolle - Stille Nacht 2015

Stille Nacht (Silent Night) to mocne, jasne piwo w stylu Belgian Strong Ale, warzone przez belgijski De Dolle Brouwers na święta Bożego Narodzenia. Piwo ma alkohol na poziomie 12% obj., ekstrakt 27° Plato, chmielone amerykańskim chmielem Nugget (również na zimno), oczywiście jest refermentowane w butelkach, niefiltrowane i niepasteryzowane. W skłądzie woda, słód pale, cukier kandyzowany, chmiel, drożdże górnej fermentacji. Na ratebeer ocenione na 99 punktów ogółem i tyle samo w stylu, co daje mu 18 miejsce w Top 50!


Butelka 330ml, malowana etykieta i krawatka w kształcie muszki, biały kapsel, niepełne dane o parametrach i składzie zawartości. Piana obfita, średnio oczkowa, bardzo trwała. Barwa ciemno złota, mętna, z pływającymi drobinkami drożdży. W aromacie sporo kandyzowanych owoców, karmelu, miodu, jasnego winogrona, rodzynek, w tle odrobina przypraw i placek drożdżowy. W smaku dość słodkie, pikantne, przyprawowe, z konkretną słodową podstawą i wyraźnym chmieleniem. Sporo tu suszonych moreli, rodzynek, kandyzowanej skórki pomarańczy, skórki cytryny, a wszystko wieńczy keks bakaliowy i miód. Goryczka średnia do niskiej, ziołowo alkoholowa. Wysycenie średnie, treściwe, pełne i lepkie w odbiorze, nieco zbyt alkoholowe.


Piwo ma potencjał do leżakowania - słodowe, słodkie, alkoholowe - ma się tu co układać. Na chwilę obecną, prawie rok od rozlewu, wciąż brak balansu i gładkości...
Cena: 3,75€

7,5+/10 pkt

Zakupione w belgijskim w sklepie online www.bieresgourmet.be

Browar:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz