Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

czwartek, 8 września 2016

North Coast - Old Rasputin

Old Rasputin z amerykańskiego North Coast Brewing Company, to oczywiście ciemny, mocny, górno fermentacyjny Russian Imperial Stout. Piwo ma 9% obj. alkoholu, goryczkę 75 IBU. Na ratebeer ocenione na maksymalne 100 punktów ogółem i 98 w stylu, wielokrotnie wyróżniane złotym medalem na World Beer Championships! Na butelce pisze 06102015 (to data rozlewu? - raczej nie, bo zakupiłem do we wrześniu 2015 roku).


Beczułkowata amerykańska butelka o pojemności 355ml, złoto czarna etykieta, krawatka, firmowy kapsel, brak informacji o składzie i parametrach zawartości (poza poziomem alkoholu). Po przelaniu do szkła tworzy się spora, kremowa piana, bardzo trwała i drobna. Barwa czarna, nieprzejrzysta, z brązowymi refleksami. Aromat delikatny, są praliny, przypalany karmel, kawa, rum. W smaku dość słodkie, czekoladowo palone, do tego likier kawowy, popiół, sos sojowy. Goryczka średnia, tytoniowo palona, długa. Wysycenie niskie do średniego, alkohol ładnie ułożony, średnio gęste, lekko wyklejające w odbiorze.


Może nie jest intensywny w zapachu i gęsty jak olej silnikowy, ale balans solidnej słodyczy i konkretnej goryczki oraz pięknie ułożony alkohol czynią z tego piwa bardzo porządnego RISa. Kwestia ponad rocznego leżakowania też ma tu chyba znaczenie?
Cena: 21,50zł

8+/10pkt

Zakupione w sklepie online: piwa-regionalne.com.pl

Browar:
www.northcoastbrewing.com


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz