Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

wtorek, 20 września 2016

To Øl - Mine Is Bigger Than Yours Barley Wine

Mine Is Bigger Than Yours z duńskiego browaru kontraktowego To Øl, to uwarzony w belgijskim De Proef Brouwerij, mocny, górno fermentacyjny American Barley Wine. Z parametrów mamy podaną tylko zawartość alkoholu na poziomie 12,5% obj., 150 IBU (według untappd). W składzie woda, słód pale, pilzneński, Special B, Brown, Cara Crystal, płatki owsiane, cukier kandyzowany Rock, amerykański chmiel (Columbus, Simcoe, Citra), drożdże górnej fermentacji. Na ratebeer 97 punktów ogółem i 91 w stylu! Warka do 26/04/26.


Zielona butelka 375ml, srebrny kapsel, żółto czarna etykieta z kontrą, brak informacji o pełnym składzie i parametrach trunku. Piana dość obfita, gruba, szybko opada do mięsistej chmurki ładnie krążkując. Barwa miedziana, mętna. Aromat to kombinacja amerykańskich chmieli (cytrusy, tropiki, żywica) i konkretnej podstawy słodowej (karmel, ciasto drożdżowe, keks). W smaku dość słodkie, likierowe, syropowe, ale jednocześnie delikatnie kwaskowe, cytrusowe, z wyraźnym posmakiem iglaków i czerwonych owoców (czereśnia, malina, dojrzała wiśnia) oraz herbaty owocowej i kandyzowanych owoców w afterteasie. Goryczka średnia, żywiczno grejpfrutowa, krótka. Alkohol lekko grzeje, ładnie wkomponowany. Wysycenie niskie, gęste, pełne, wyklejające w odbiorze, czyli tak jak w BW powinno być!


Faktura tego piwa jednoznacznie pozwala odróżnić, że nie jest to IIPA - tak właśnie powinny wyglądać polskie "barlejłajny"...
Cena: 7,28€

8,5/10 pkt

Zakupione w belgijskim w sklepie online www.bieresgourmet.be

Browar:
to-ol.dk
shop.to-ol.dkBrak komentarzy:

Prześlij komentarz