Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

czwartek, 8 września 2016

Alvinne - Melchior

Melchior z belgijskiego Brouwerij Alvinne, to Belgian Strong Ale (według ratebeer), a według browaru świąteczne Barley Wine. Piwo zawiera 11% obj. alkoholu i 60 IBU. W składzie woda, słód pilzneński, pszeniczny, monachijski, słody aromatyczne, cukier, angielski chmiel Challenger i East Kent Goldings, ziarna gorczycy, belgijskie drożdże górnej fermentacji. Na ratebeer ocenione na 75 punkty ogółem i 64 w stylu. Data przydatności do października 2013 (czyli 3 lata po terminie).


Buteleczka 330ml, skromna pomarańczowa etykieta z niepełnymi danymi o składzie i parametrach zawartości, złoty goły kapsel. Piany praktycznie brak. Barwa herbaciana, lekko mętna. Aromat ciekawy, głównie słodowy, karmelowy, kandyzowany i estrowy - rodzynki, dojrzałe winogrono, głóg, w tle słodkie wino typu porto, sherry. W smaku półsłodkie i jednocześnie winne, delikatnie też taninowe i cierpkie. Generalnie powtórka smaków z zapachu, dość lepkie, pełne, nisko wysycone w odbiorze. Goryczka niska, ziołowo pestkowa, alkohol w likierowej formie, rozgrzewa, raczej nie przeszkadza.


Piwo przyjemne w aromacie, przez połączenie cukru kandyzowanego z lekko kwaskową winnością odrobinę męczące w smaku. Ogólnie ciekawy eksperyment.
Cena: 3,02€

7,5/10 pkt


Zakupione w belgijskim w sklepie online www.bieresgourmet.be

Browar:
www.alvinne.be

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz