Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

sobota, 27 sierpnia 2016

Westvleteren 12 (XII)

Westvleteren 12 (XII) to piwo legenda, warzone przez trapistów w belgijskim browarze klasztornym Westvleteren Abdij St. Sixtus. Jest to Quadrupel - mocne, ciemne piwo górnej fermentacji, o zawartości alkoholu na poziomie 10,2% obj., refermentowane w butelkach. Na ratebeer ocenione na maksymalne 100 punktów, zarówno w klasyfikacji ogólnej jak i w stylu co daje 1 miejsce w Top 50 quadrupli przy ponad 3600 głosów oraz 1 miejsce w Ratebeer Top 50 wszystkich piw świata! Warka 07/11/16 (czyli zabutelkowane w listopadzie 2013r.).


Butelka 330ml z grawerowanym kołnierzem, brak etykiet, niebiesko srebrny kapsel z czarnymi napisami, numerkiem 12, ABV, pojemnością i szczątkami informacji. Gushing przy otwieraniu. Piana brzydka, gruba, sycząca, szybko opada do firanki. Barwa brązowo rubinowa, mętna, z pływającymi sporymi drobinami. W aromacie na pierwszym planie nuty porto, sherry i wanilii, do tego suszona gruszka, daktyle, figi, rodzynki, cukier kandyzowany, ciemny winogron... Super! W smaku jest dość słodkie, pełne, treściwe, lepkie - cała paleta z zapachu jak najbardziej się powtarza, do tego likier waniliowy, kakao, przyprawy, miód spadziowy... Goryczka średnia, ziołowa. Wysycenie średnie, puszyste.


Rewelacyjny Quadrupel! Bogaty, pełny, świetnie ułożony, z nutami przyjemnego utlenienia! Trzy lata na leżaku zrobiły swoje... Nie wiem czy jest to najlepsze piwo ever, ale bez wątpienia światowa czołówka!
Ps.
Przemo, serdecznie Ci dziękuję!
Cena: prezent

9,5/10 pkt


Zakupione w: prezent

Browar:
sintsixtus.be


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz