Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

piątek, 19 sierpnia 2016

Harviestoun - Ola Dubh (16 Special Reserve)

Ola Dubh (16 Special Reserve) ze szkockiego Harviestoun Brewery to Old Ale (Oak Aged Black Ale według etykiety) o zawartości alkoholu na poziomie 8% obj. i goryczce 40 IBU. Trunek leżakował 6 miesięcy w beczkach po Highland Park 16 Year Old Single Malt Scotch Whisky. Inna nazwa to Black Oil 16 Year Old. W składzie woda, słód, owies, angielski chmiel East Kent Goldings, Fuggles i amerykański Galen, drożdże. Na ratebeer 99 punktów ogółem i 98 w stylu, co daje miejsce w Top 50.


Butelka 330ml, ciemna etykieta, kontra, kartonowa etykietka na sznureczku, firmowy kapsel owinięty czarnym złotkiem, brak info o pełnym składzie i parametrach trunku. Piana beżowa, drobna i obfita, trwała i zdobiąca szkło. Barwa ciemno brązowa, nieprzejrzysta. Aromat dość intensywnie waniliowy, do tego oczywiście karmel, suszone owoce, melasa, dębina, whisky i nieco torfu. W smaku podobnie, półsłodkie, treściwe, tu torf nieco wyraźniejszy, sporo kawy, wanilii, likieru. Goryczka niska, palono tytoniowa, lekka szorstkość popiołowa na języku. Wysycenie niskie, pełne, gęste i aksamitne w odbiorze.


W moim odczuciu najlepsze z dotychczas degustowanych Ola Dubh na blogu. Najwyraźniej czuć tu wpływ beczki oraz fajne torfowe smaczki, co przy ogólnej wysokiej jakości piwa dają dodatkowo sporo przyjemności w piciu.
Cena: 22,00zł

9/10 pkt

Zakupione w sklepie piwa-regionalne.com.pl

Browar:
harviestoun.com


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz