Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

wtorek, 12 lipca 2016

Hof Ten Dormaal - Leuven Innovation Beer Festival 2016 Bordeaux Barrels Editie #2

Leuven Innovation Beer Festival 2016 Bordeaux Barrels Editie #2 to mocne ciemne piwo górnej fermentacji w stylu Barrle Aged Imperial Stout, warzone przez niewielki belgijski Brouwerij Hof Ten Dormaal. Piwo ma alkohol na poziomie 9,3% obj., w składzie słody jęczmienne, cukier, chmiel, drożdże. Trunek jest leżakowany w dębowych beczkach po francuskim winie Bordeaux. Na ratebeer oceniony na 79 punktów ogółem i 22 w stylu. Butelka z datą do 12/2023.


Butelka 330ml, firmowy kapsel, niepełne dane o parametrach i składzie zawartości. Piana sycząca, gruba, szybko opada do firanki. Barwa ciemno brązowa z rubinowymi przebłyskami. Aromat intensywny i wielowymiarowy - dominuje nuta dębowej beczki, starego drewna i przede wszystkim czerwonego wytrawnego wina. Gdzieś w tle delikatna wanilia, świeży kokos, piwnica, czekolada, suszone owoce i ciemne winogrono a nawet anyż (?!)... W smaku wytrawne, lekko kwaskowe, taninowe i winne, są jeżyny, wiśnie, winogrona, czekolada, kawa, w posmaku karmel i paloność - przypomina RISa zblendowanego z Flandersem. Goryczka nieduża, pestkowa. Wysycenie niskie do średniego, drobne. W odczuciu treściwe choć nie gęste, delikatnie wyklejające i bardzo pijalne.


Nie jest to klasyczny RIS, nie jest to nawet RIS w belgijskim stylu - beczka po czerwonym winie praktycznie całkowicie zmieniła to piwo i sprawiła, że zdecydowanie bliżej mu do Flanders Red Ale niż Stouta, co mi akurat bardzo odpowiada :)
Cena: 3,95€

9-/10 pkt






Zakupione w Belgii w Bierhalle Deconinck www.bierhalledeconinck.be

Browar:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz