Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

niedziela, 3 lipca 2016

Naparbier + De Molen - Iruna & Mordor

Iruña & Mordor z hiszpańskiego browaru Naparbier, to uwarzony w kooperacji z holenderskim De Molenem Imperial Porter na niemieckich drożdżach do piw pszenicznych. Trunek zawiera 10,1% obj. alkoholu, w składzie: woda, słód, chmiel oraz drożdże. Na ratebeer 97 punkty overall i 81 style.


Butelka o pojemności 330ml, fioletowo żółto czarna etykieta, firmowy czarny kapsel z logo browaru, skąpe informacje o składzie i parametrach zawartości. Piana niska, sycząca, szybko opada do zera. Barwa ciemno brązowa. W aromacie śliwki i wiśnie w czekoladzie, jagody, jeżyny, suszona żurawina, orzechy, odrobina kawy. W smaku podobnie, z tym że wszystko to bardzo wyraziste, konkretne - dość słodkie, lepkie, dużo czekolady i ciemnych owoców. W posmaku niewielka owocowa kwaskowość, budząca skojarzenie z jogurtem o smaku owoców leśnych. Paloność niska, goryczka niska, wysycenie też niby niskie, ale drobne i kłujące, co fajnie balansuje likierowy charakter całości. Alkohol wyraźnie rozgrzewa, ale w sumie zbytnio nie przeszkadza.


Imperialna wersja Porteru, który jednak wymyka się moim wyobrażeniom o tym stylu - udział estrów w zapachu i smaku jest tak znaczny, że wydaje się, jakby dodano tu świeżych jeżyn i jagód... Fajny efekt.
Cena: 19,00zł

8/10pkt






Zakupione w sklepie online: piwa-regionalne.com.pl

Browar:
naparbier.com
brouwerijdemolen.nl


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz