Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

wtorek, 5 lipca 2016

De Leite - Cuvée Soeur´Ise

Cuvée Soeur’ise z belgijskiego browaru De Leite, to kwaśne, czerwone piwo górnej fermentacji w stylu Triple Kriek (według ratebeer Fruit Beer), leżakowane z dodatkiem świeżych wiśni (40kg na 170l) i bakterii lactobacillus, przez ok 5 miesięcy w dębowych beczkach po winie. Piwo ma alkohol na poziomie 8,5% obj., goryczkę 48 IBU, oczywiście jest refermentowane w butelkach. Na ratebeer ocenione na 98 punktów ogółem i 95 w stylu. Warka z datą do 02-02-2019.


Butelka 330ml, skromna etykieta Tinusa Vermeerscha, kontra, biały kapsel, niepełne dane o parametrach i składzie zawartości. Obfita, drobna, różowa piana skrywa czerwono brunatny, mętny trunek, który w aromacie kusi świeżymi wiśniami i kwaskowo-dzikimi nutami. W tle można też wyczuć wytrawne wino i starą dębową beczkę. Piękny i intensywny zapach to wstęp do fascynującej ferii smaków - kwaśne dojrzałe wiśnie, czerwone wino, migdały, dębina, stara beczka, końska derka, skóra, pikantne przyprawy... Goryczka nieduża, pestkowo taninowa, alkohol ładnie wkomponowany, średnie wysycenie, kwaskowe, lekko cierpkie i odświeżające w odbiorze.


Klasa piwo, jeden z najlepszych Krieków, jakie dane mi było degustować. Najważniejsze jest to, że jest bardzo złożony i wielowymiarowy, a leżakowanie w obecności lactobacillus w beczce po winie nadało mu sporo winno-taninowo-funky posmaków.

Cena: 3,36€

9+/10 pkt








Zakupione w belgijskim w sklepie www.bieresgourmet.be

Browar:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz