Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

niedziela, 3 kwietnia 2016

Nøgne Ø - Imperial India Pale Ale #500

Imperial India Pale Ale #500 z norweskiego Nøgne Ø, to IIPA wydane dla uczczenia pięćsetnej warki uwarzonej w browarze w 2010 roku. Piwo ma parametry, których nie powstydziłoby się niejedno Barley Wine - zawiera aż 10% obj. alkoholu, 23,5° Plato i 100 IBU! W składzie woda, słód jęczmienny, pszeniczny, żytni, owsiany, chmiel (5 gatunków w tym na zimno nowozelandzki Nelson Sauvin) i angielskie drożdże górnej fermentacji. Piwo niefiltrowane i niepasteryzowane, refermentowane w butelkach. Wielokrotnie nagradzane na międzynarodowych konkursach, na ratebeer ocenione na 98 punktów overall i 95 w stylu. Data ważności do stycznia 2020 roku, zabutelkowane w styczniu 2016.


Butelka 500ml, etykieta czarna z popielatym logo, niepełny skład i pełne dane o parametrach trunku, firmowy kapsel. Piana żółta, drobna, trwała. Barwa bursztynowo pomarańczowa, mocno mętna, pływające kawałki drożdży. Aromat chmielowo słodowy - są iglaki, cytrusy, kandyzowane owoce i karmel. W smaku pełne, treściwe, dość słodkie, mocno żywiczne, świerkowe i likierowe, a w tle dojrzałe mango i papaja. Czuć moc, czuć potężną gęstość, czuć mocne nowofalowe chmielenie. Goryczka średnia, długo pozostająca w posmakach, alkohol mocno rozgrzewający, nagazowanie niskie.


To raczej Triple IPA i American Barley Wine w jednym. Piwo sprawia wrażenie syropu wymieszanego z płynnym ekstraktem chmielowym tudzież kisielu z chmielem. Trudno wypić całą butelkę... Chyba trzeba je traktować bardziej w kategorii ciekawostki, bo przyznaję, że jeszcze czegoś takiego nie piłem!
Cena: 21,00zł

7/10 pkt





Zakupione w sklepie online: http://piwa-regionalne.com.pl


Browar:
http://www.nogne-o.com


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz