Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

niedziela, 31 stycznia 2016

Hopkins - Lśnienie

Lśnienie z nowego kontraktowego browaru Hopkins to ich debiutanckie Wheat AIPA, uwarzone w Starym Browarze Kościerzyna. Piwo chmielone jest czterema amerykańskimi chmielami - Mosaic, Citra, Columbus i Simcoe. Parametry: 6,4% obj. alkoholu przy ekstrakcie 15,5% wag., goryczka na poziomie 65 IBU. Użyto słodu pale ale, pszenicznego, płatków jęczmiennych, pszenicy prażonej jasnej, słodu karmelowego pszenicznego oraz suchych drożdży górnej fermentacji US-05. Niefiltrowane, niepasteryzowane. Na ratebeer trunek oceniony na 86 punkty ogółem i 99 w stylu, na untappd 3,57.


Półlitrowa butelka, oszczędna żółto biała etykieta, pełne dane o składzie i parametrach zawartości, biały goły kapsel. Piana obfita, ale gruba, brzydka. Barwa złota, opalizująca. Aromat może nie bucha, ale jest bardzo ładny, czysty, głównie cytrusy z naciskiem na cytryny, pomelo i skórkę curacao oraz fajne pszeniczne akcenty. W smaku wytrawnie, na pierwszym planie żywica, iglaki i cytrusy na tle landrynkowo pilsowej słodowości. Goryczka średnia do wysokiej, długa i nieco zalegająca. Nagazowanie średnie, szczypiące.


Udany debiut, AIPA o przyjemnym zapachu, nieco przytłaczającej goryczce, wytrawne, ale szorstkie w odbiorze. Kolejna warka po delikatnym liftingu faktycznie może dorównać najlepszym piwom w tym stylu na polskim rynku (np.Trzech Kumpli - Pan IPAni).

Cena: 8,95zł

6,5+/10pkt









Brak komentarzy:

Prześlij komentarz