Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

niedziela, 29 listopada 2015

BrauKunstKeller + AleBrowar - Herr Axolotl

Herr Axolotl to kooperacyjne piwo uwarzone w niemieckim browarze rzemieślniczym Himburgs BrauKunstKeller razem z polskim AleBrowarem, wydane w serii Hop Heads and Friends. Jest to APA przez twórców określane jako Summer Pale Ale. Piwo ma alkohol na poziomie 5,2% obj. i 69 IBU, na goryczkę chmielone polską Iunga a na aromat niemieckim Hüll Melon. W składzie: woda, słód pilzneński, monachijski, pszeniczny i karmelowy, chmiel, drożdże górnej fermentacji US Ale. Na ratebeer ocenione na 94/97 punktów (overall/style).


Butelka 330ml, czarny kapsel, pełne info o składzie i parametrach zawartości na etykiecie (poza ekstraktem). Po przelaniu do szkła tworzy się obfita kremowa piana, drobna z niewielką ilością większych oczek, całkiem trwała. Barwa żółto złota, mętna. Aromat zadziwiająco intensywny i czysty (zważywszy na użyty chmiel) - głównie świeże cytrusy, ananas i odrobina żywicy. W smaku jest maksymalnie wytrawne, grejpfrutowe, ma się wrażenie, jak by dodano do piwa duże ilości skórek z grejpfrutów i cytryn. Goryczka wysoka, delikatnie przydługa, przypomina smak albedo i świerku. W aftertejsie melon i papaja. Nagazowanie średnie, lekko szczypiące.


Spore zaskoczenie, wydawało się, że niemiecki chmiel na aromat nie podoła, a jednak jest zupełnie przeciwnie. Lekkie, sesyjne, intensywnie pachnące i bardzo cytrusowe w smaku. Do tego zero karmelu, zero słodyczy i porządna, charakterna goryczka. Klasa.

Cena: 10,00zł

8+/10 pkt





Zakupione na Poznańskie Targi Piwne 2015.

Browary:
www.braukunstkeller.de
www.alebrowar.pl








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz