Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

środa, 12 sierpnia 2015

Wąsosz - Albert

Albert z Browarów Regionalnych Wąsosz to piwo pszeniczne w stylu Hefeweizen, przekornie przez twórców nazwane American Weizen, ponieważ nachmielone jest amerykańskim chmielem Mosaic. Lekkie, jasne, dolno fermentacyjne piwo na lato o ekstrakcie początkowym na poziomie zaledwie 12,8% wag. i alkoholu 4,9% obj. oraz 30 IBU goryczki. Użyto drożdży Safbrew WB-06 i słodów pilzneńskiego oraz monachijskiego. Możemy spodziewać się, że będzie to "połączenie nut bananowych, goździkowych i owocowo-iglastych pochodzących od chmielu oraz nieco podwyższonej goryczki". Piwo wypuszczone w serii "Piwo z wąsem", na ratebeer ocenione na 90/99 punktów.


Butelka 500ml, pełne dane na czarnej etykiecie z białymi napisami, czarny goły kapsel. Piana dość niska jak na piwo pszeniczne, dodatkowo szybko opada do kożuszka. Barwa pomarańczowa, mocno mętna. W aromacie poza słodem pszenicznym, bananem i melanoidynami czuć wyraźny amerykański chmiel - przede wszystkim mango, papaja i dojrzała pomarańcza, na końcu tego wszystkiego nieśmiałe goździki. W smaku orzeźwiające, na przodzie lekka bananowa słodycz, sporo kwaskowych cytrusów i słodkich owoców tropikalnych, w kontrze przyjemna grejpfrutowa goryczka, nieduża ale zaznaczona, znacznie wyższa niż w tradycyjnym weizenie. Nagazowanie niskie, treściwość spora w odbiorze jak na niecałe 13 BLG.


Bardzo smaczne i niesamowicie pijalne piwo. Zarówno dla sympatyków klasycznych pszeniczniaków jak i zwolenników nowofalowego chmielenia. Bardzo zgrabnie połączono tu tradycję staroniemiecką z piwną rewolucją.
Cena: 7,00zł

8/10 pkt




Zakupione w Kaliszu w Banku Piwnym: http://www.bankpiwny.pl

Browar:
http://browarwasosz.pl



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz