Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

niedziela, 16 sierpnia 2015

Jopen - Koyt Gruitbier

Koyt Gruitbier z holenderskiego browaru Jopen to ciemne, mocne piwo w stylu Traditional Ale o zawartości alkoholu na poziomie 8,5% obj., ekstrakcie 21º Plato i goryczce 12-18 IBU (sprzeczne dane na etykiecie i stronie browaru), warzone z dodatkiem specjalnej mieszanki aromatycznych ziół. Twórcy określają je mianem Strong gruit beer a na beeradvocate jest to Ancient Herbed Ale. Trunek zdobył złoty i srebrny medal na European Beer Star (w 2009 i w 2011 roku).


Butelka 330ml, etykieta z grubego "czerpanego" papieru z niepełnymi danymi o składzie i parametrach zawartości, złoty kapsel z czerwonym logo browaru. Beżowa piana nie jest trwała, raczej niska, sycząca i szybko redukująca się do zera. Barwa ciemno miedziana, mętna. W aromacie można wyczuć karmel, pumpernikiel, lukrecję, melasę, a w tle zioła typu eukaliptus, mięta, lipa czy rumianek. W smaku podobnie, lekko słodkie, rodzynkowe, przypomina z jednej strony miód pitny a z drugiej syrop prawoślazowy lub Tussipect na kaszel, dość gęste, przy tym drobno nagazowane, co sprawia wrażenie kłucia w język. Goryczki praktycznie nie ma, zastąpiona apteczno-ziołową nutą. Alkohol dobrze ukryty.


Ciekawe i bardzo nietypowe piwo o degustacyjnym, deserowym profilu. Gęste, treściwe, słodowe i dość wymagające w odbiorze rekompensuje nam to ciekawymi doznaniami, nieczęsto spotykanymi w piwach.
Cena: 11,50zł

7,5-/10 pkt





Zakupione w sklepie online: piwa-regionalne.com.pl

Browar:
www.jopenbier.nl



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz