Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

niedziela, 9 sierpnia 2015

HaandBryggeriet - Humle Kanon

Humlekanon (chmielowe działo) z norweskiego browaru HaandBryggeriet to American India Pale Ale. Piwo ma 7,5% alkoholu, jest niepasteryzowane, niefiltrowane, refermentowane w butelkach i ma aż 160 IBU goryczki! Na ratebeer ocenione na 97 punktów ogółem i 96 w stylu. Brak danych o chmielach i składzie.


Butelka 500ml, niepełne info o składzie i parametrach trunku na etykiecie, kapsel czarny z czerwonymi odciskami palców jako logo browaru. Piana obfita, średnio pęcherzykowa, ładnie oblepia szkło. Barwa ciemno złota, opalizująca. Aromat średnio intensywny, są owoce egzotyczne (przejrzałe mango, liczi), mandarynka, jasne winogrono, trawa cytrynowa, świerk... W smaku dość żywicznie, jest lekka kwaskowość, troszkę owocowej słodyczy. Goryczka średnia do wysokiej, nieco piołunowa, alkoholowa, długo pozostająca na podniebieniu. Nagazowanie średnie, odczucie w ustach półpełne.


Piwo zdecydowanie chmielowe, mocno goryczkowe, żywiczne i bez wyraźnego karmelu jak w większości polskich odpowiedników. Jest tu jednak nieco zbyt wysoki alkohol, wprawdzie niewyczuwalny jako rozpuszczalnik, ale podbija goryczkę do nieprzyjemnego poziomu, co zmniejsza sesyjność, upodabniając to piwo do imperialnej wersji. Niby ok, choć spodziewałem się intensywniejszego zapachu i większej ilości cytrusów w smaku. Raczej niewarte tej ceny...
Cena: 18,60zł

7,5/10 pkt




Zakupione w sklepie online: piwa-regionalne.com.pl

Browar:
www.haandbryggeriet.net

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz