Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

środa, 3 czerwca 2015

Wąsosz - Steve

Steve uwarzony w Browarach Regionalnych Wąsosz to Pale Lager, czyli lager chmielony popularną w USA mieszanką bardzo aromatycznych chmieli o nazwie Zythos, stworzona z myślą o piwach typu AIPA czy APA. Jest to oczywiście lekkie jasne dolno fermentacyjne piwo na lato o ekstrakcie początkowym na poziomie zaledwie 11% wag. i alkoholu 4,2% obj., przy czym 30 IBU goryczki nie oznacza, że nie będzie ona tu grała pierwszoplanowej roli. Użyto drożdży Saflager W-34/70 i słodów pilzneńskiego, monachijskiego i karmelowego. Najlepsze na dzień dzisiejszy piwo w stylu „Pale lager” na świecie według opinii użytkowników portalu ratebeer! Oceny: 94 overall i 100 w stylu.




Butelka 500ml, pełne dane na etykiecie z serii "Piwo z wąsem", czarny kapsel. Piana biała, drobno i średnio pęcherzykowa, umiarkowanie trwała, barwa złota, klarowna, piwo ładnie pracuje w szkle. W aromacie delikatne cytrusy mieszają się z ananasem i trawą cytrynową. W smaku podobnie, bardzo delikatnie, lekka słodowa słodycz, świeże płatki kukurydziane i subtelna mieszanka cytryny z żywicą i melonem kontrowana jest średnią, krótką i bardzo przyjemną goryczką. Nagazowanie średnie, lekkie w odczuciu.



Bardzo pijalne piwo, fajnie wyważone pomiędzy pilsową słodowością a amerykańskimi chmielami, przy czym wyraźnie czuć, że najważniejsza dla piwowara jest tu sesyjność. Udało się stworzyć idealne piwo na lato, na ciepłe dni, nisko alkoholowe a co najważniejsze bez wad, co nie jest proste.
Cena: 6,95zł (z butelką)

8/10 pkt



Zakupione w Kaliszu w Banku Piwnym: http://www.bankpiwny.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz