Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

sobota, 23 maja 2015

Amager + Goose Island - RyeKing

Mocny żytni Stout uwarzony w duńskim Amager Bryghus przy współudziale Johna Lafflera z amerykańskiego Goose Island. W zasypie mamy 22% słodów żytnich, alkohol na poziomie 7,7% obj., i wysoka goryczka 80 IBU, uzyskana przy użyciu palonych i wędzonych słodów oraz dwóch amerykańskich chmieli - Tomahawk i Centennial. 99 punktów ogółem oraz maksymalne 100 w stylu na ratebeer zwiastuje, że jest to trunek nietuzinkowy!


Butelka 500ml, firmowy kapsel Amager, pełne info o składzie trunku i niepełne o parametrach. Po przelaniu do szkła tworzy się gęsta obfita, brązowa piana, trwała i pięknie oblepiająca szkło, barwa ciemno brązowa, prawie czarna z nieśmiałymi rubinowymi refleksami. Aromat mocno palony, kawowy, kakaowy, ale nie słodki, bardziej gorzki koniak, trufle. Po ogrzaniu się dochodzi dojrzałe mango i marakuja. W smaku paloność i spora goryczka na pierwszym planie, w głębi czekoladowo-waniliowe nuty, włoskie orzechy, posmak whisky, torfu i starego drewna. W odczuciu lekko ziemiste, średnia w stronę wysokiej pełni, nieduża słodycz marcepanowa, delikatna kwaśność od palonych i wędzonych słodów. Nagazowanie niskie, w afterteasie suszone śliwki węgierki, cygaro i chmielowo-popiołowa gorzkość. Alkohol perfekcyjnie ukryty.


Raczej wytrawny i ekstremalny Stout, z nieco zalegającą goryczką zapożyczoną od Black IPA i agresywnością RISa w intensywności doznań sensowycznych. Oczywiście brak tu nieco więcej ciała, ale i tak jest dobrze. Piwo intrygujące, skierowane zdecydowanie do beer geeków i hop headów.

Cena: 24,00zł

8+/10 pkt






Zakupione w sklepie online: piwa-regionalne.com.pl

Browar:
www.amagerbryghus.dk
www.gooseisland.com



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz