Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

niedziela, 31 maja 2015

Buxton + Omnipollo - Pomperipossa

Pomperipossa to stout z dodatkiem wiśni, kooperacyjnie uwarzony w angielskim browarze Buxton przy współudziale szwedzkiego browaru kontraktowego Omnipollo. Piwo ma 6% obj. alkoholu i to właściwie wszystkie informacje, jakie podają twórcy. Zamiast tego skupili się na ładnej czerwonej etykiecie z białym szkicem wisienki trzymanej przez wiedźmę Pomperipossę. Na ratebeer piwo ocenione na 81 punktów overall i 94 style.


Butelka 330ml, kapsel srebrny golas, brak podanego pełnego składu i parametrów. Piana sycząca, szybko opada do minimum, barwa ciemno brązowa, prawie czarna. W aromacie bezapelacyjnie królują wiśnie w gorzkiej czekoladzie, nalewka wiśniowa i palone słody, w tle niestety także mokry karton. W smaku dominuje kwaśność, czysty sok z wiśni, trochę czekolady, kawy po turecku i spora paloność. Goryczka pestkowa, cierpka i nieprzyjemna a w afterteasie likierowo-nalewkowy alkohol. Wysycenie średnie.


Poza świetną etykietą piwo nie zachwyca. Dodanie owoców wiśni do wytrawnego stoutu nie do końca mnie przekonuje. Piwo jest ostre, kwaśne, brak tu choćby szczątkowej słodyczy i mało ciała. O ile aromat z butelki wydawał się być zachęcający, o tyle po przelaniu do szkła raczej odpycha zapachem starej szmaty i nadgniłych czerwonych owoców.

Cena: 19,99zł

5/10 pkt





Zakupione w sklepie online: www.ebrowarium.pl

Browar:
www.buxtonbrewery.co.uk



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz