Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

czwartek, 2 kwietnia 2015

Dark Horse - One Oatmeal Stout

Położony w stanie Michigan amerykański mikro browar Dark Horse ma w swojej ofercie sporo bardzo dobrych piw. Niewątpliwie jednym z nich jest Sweet Stout z dodatkiem płatków owsianych i laktozy, warzony tylko raz w roku w październiku, o nazwie One Oatmeal Stout, którego będziemy właśnie degustować, i które będzie także dostępne z beczki na wrocławskim Beer Geek Madness 2 (warto więc przed imprezą mieć jedną z wielu interesujących pozycji "z głowy"). Na ratebeer piwo uzyskało aż 98 punktów ogółem i 99 w stylu!


Butelka 355ml, na etykiecie, poza zawartością alkoholu na poziomie 7% obj., brak danych o składzie i parametrach zawartości. Kapsel z kolorowym logo browaru. Na stronie browaru możemy doczytać, że goryczka jest na poziomie 30 IBU. Po przelaniu tworzy się nieduża warstewka zbitej beżowej piany, ładnie oblepiającej szkło. Barwa czarna, nieprzejrzysta, pokaźny osad na spodzie butelki. W aromacie czekolada, kawa latte, trufle, prażone ziarno. Jest też delikatna siarka. Aromat bardzo podobny do Sweet Nygus z Solipiwko. W odczuciu piwo jest gęste, nisko nagazowane, bardzo pełne, ale nie wyklejające, ponieważ nie jest słodkie, raczej dość wytrawne jak na Sweet Stouta. Jest oczywiście lekka odsłodowa i laktozowa słodycz, jednak szybko kontrowana gorzką czekoladą, kawą espresso, nutami palonymi, korzenno-rumową goryczką na średnim poziomie. Nie ma kwaśności od ciemnych słodów, alkohol ułożony.


Jest to piwo z USA, czyli nie jest tanie. Warto jednak spróbować, ponieważ twórcom udało się tu połączyć pełnię RISa ze stoutową pijalnością. Nie jest to trunek wybitny, aczkolwiek bardzo dobry. Poprawa aromatu podniosłaby jego atrakcyjność.
Cena: 18,00zł

7,5/10 pkt



Zakupione w sklepie online: piwa-regionalne.com.pl

Browar:
www.darkhorsebrewery.com



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz