Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

sobota, 6 grudnia 2014

Young's - Double Chocolate Stout

Young's Double Chocolate Stout to piwo pochodzące z Bedford, z angielskiego browaru Wells & Youngs. Jest to ciemne piwo górnej fermentacji, milk stout, warzone z dodatkiem gorzkiej czekolady, cukrów, angielskich chmieli: Fuggles i Goldings oraz słodów Crystal i czekoladowych. Ekstrakt to 13,0°, alkohol na poziomie 5,2% obj. Oczywiście cieszy się ono dużą popularnością na wyspach.



Charakterystyczna angielska butelka 500ml z grawerowanym napisem "niezależny browar rodzinny", dedykowany kapsel, krawatka, troszkę mało czytelne złote napisy. Po nalaniu tworzy się jasno brązowa obfita piana, średnio i drobno pęcherzykowa, z której kożuszek utrzymuje się do końca. Barwa ciemno brązowa, delikatne mahoniowe refleksy. W "zwiewnym" aromacie delikatna czekolada i troszkę kawy, jakaś torfowość, wanilia. W smaku natomiast znacznie wyraźniej i przyjemniej. Jest lekka słodycz kakaowa, mleczna i gorzka czekolada, toffi, suszona śliwka i kontra w postaci kawowo-palonej goryczki z nutami likierowego alkoholu. Nie ma kwaśności, no może minimalna od palonych słodów, jest za to zaakcentowana fajna ziołowość i korzenność od chmieli.


Nasycenie dość niskie, treściwość średnia, dość aksamitne (dodatek owsu w zasypie) i dobrze zbalansowane, bardzo pijalne piwo. Nie ma się co dziwić, że zdobywało wiele nagród, takich jak np. złoty medal Brewing Industry International Awards 2000, srebrny w tym samym konkursie w 2002 roku oraz brązowy w latach 1998 i 2004...
Cena 10,99zł

8/10 pkt





Zakupione w Kaliszu w E.Leclerc: http://www.e-leclerc.pl/

Browar:
www.charleswellsltd.co.uk



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz