Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

niedziela, 7 grudnia 2014

Perun - Noc Kupały

Drugie podejście do piwa Adama Czogalli z browaru kontraktowego Perun. Tym razem górnej fermentacji ciemny stout, uwarzony w browarze Wąsosz, przez twórców określony jako piwo w stylu Polish Extra Foreign Stout, czyli mocniejsza wersja stoutu. Ciekawostką jest użycie tylko polskich chmieli - Iunga oraz Sybilla. Parametrowo mamy tu ekstrakt 15% wag. i alkohol 6,4% obj. Na ratebeer 92/81 overall/style.


Butelka 500ml, etykieta czarno złota, niepełne info o składzie, kapsel czarny. Piękna piana, drobnopęcherzykowa, beżowa, obfita, niemalże jak w piwie na azocie! Barwa czarna z brązowymi refleksami. Aromat zaskakująco chmielowy, żywiczny, ziołowy, wtórują mu paloność i czekolada. W smaku wytrawnie, słodkość minimalna, nie jest kwaskowo, pierwsze skrzypce wiedzie ziołowo-świerkowa goryczka, popiołowa kawowość, deserowa czekolada, prażone ziarno... Goryczka lekko zalegająca, ale przyjemna. Piwo jest gładkie, aksamitne, nisko nasycone, ma fajną ziemistość i chmielowy profil jak Black IPA.


Jest wielką sztuką uwarzyć piwo, które będzie lekkie, pijalne, smaczne a jednocześnie nie będzie wodniste i puste. Tutaj ta sztuka się udała. Co więcej - udało się to przy użyciu wyłącznie polskich chmieli, podkreślającym potęgę, jaka w nich drzemie, co jest dodatkowym atutem tego trunku. Brawo dla browarników z Peruna!

Cena: 7,20zł

8-/10 pkt





Zakupione w Kaliszu w Alkoflora: www.facebook.com/Alkoflora

Browar:
browarperun.pl



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz