Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

wtorek, 11 listopada 2014

Browar na Jurze - Free Style Ale

Jurajskie Free Style Ale na ratebeer zakwalifikowane do jako Amber Ale i ocenione na 42/51 overall/style. W założeniu twórców ma to być hybryda dwóch gatunków piwna - witbiera (w składzie kolendra oraz niesłodowana pszenica) i American Pale Ale (amerykański chmiel Citra). Parametry: ekstrakt 15,1% wag., alkohol 5% obj., goryczka 35 IBU.


Butelka 500ml, dedykowany kapsel, dość szczegółowe informacje na temat zawartości. Na dnie butelki spory osad drożdżowy, kolor mętno-pomarańczowo-złoty, piwo górnej fermentacji, niefiltrowane. Aromaty z butelki wyraźnie cytrusowo-kolendrowe, z pokalu mniej cytrusów, więcej kolendry i czerwonych owoców, wiśnia, porzeczka, czereśnia. W smaku przyjemnie, owocowo-słodowa podstawa, lekko słodka, lekko kwaskowa, średnia gorzkość na finiszu. Jest troszkę skórki od chleba, troszkę słodkiej pomarańczy, curacao, nawet jakaś nutka truskawkowa po ogrzaniu, chmielowo-grejpfrutowa goryczka. Przypomina mi to american wheat.


Okazuje się, że można połączyć dwa idealne same w sobie style i otrzymać ciekawe połączenie, które może zasmakować i sympatykom pszeniczniaków i rasowym miłośnikom AIPY. Może przydałoby się lepsze zbalansowanie tej sporej różnorodności, ponieważ po kilkunastu łykach zaczyna nieco męczyć. Wysycenie średnie do niskiego, treściwość nie za wysoka, jednym słowem piwo dość sesyjne.

Cena: 6,50zł

7-/10 pkt







Zakupione w Kaliszu w Alkoflora www.facebook.com/Alkoflora

Browar:



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz