Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

niedziela, 14 sierpnia 2016

Alvinne - Pur Sang

Pur Sang z serii Alvinne Oak Collection, uwarzone w belgijskim Brouwerij Alvinne, to ich Belgian Strong Ale o nazwie Melchior, najpierw przez 9 miesięcy leżakowany w beczkach po czerwonym winie Bordeaux a następnie przez kolejne 3 miesiące dodaje się do niego świeżych wiśni. Piwo zawiera 11% obj. alkoholu. W składzie woda, słód jęczmienny, cukier, chmiel, drożdże. Na ratebeer ocenione na 96 punkty ogółem i 95 w stylu. Data przydatności do października 2017.


Butelka 500ml, czerwona etykieta z niepełnymi danymi o składzie i parametrach zawartości, złoty goły kapsel. Piana niewielka, sycząca, szybko całkowicie znika. Barwa bursztynowo czerwona,opalizująca. Aromat intensywny, wyraźnie winny, kwaskowy, wiśniowy, z nutą starego drewna, zużytej beczki, octu jabłkowego. W smaku zadziwiająco gładkie, winne, kwaśność stonowana, delikatna pestkowa goryczka, wiśnie, porzeczki, taniny. W tle pozostałości estrów i fenoli - jakieś ślady po rodzynkach, kandyzowanych owocach, czerwonym pieprzu. Bardzo fajnie ukryty alkohol, który przypomina o swojej mocy jedynie delikatnym rozgrzewaniem już w żołądku. Wysycenie niskie, drobne.


Bardzo nietypowe Belgian Strong Ale, bliższe czerwonym winom niż piwu. Długie leżakowanie w beczce po Bordeaux i dodatek wiśni dodały kwaskowatości, tanin i zmieniły to słodko estrowe przecież piwo w trunek z pogranicza Krieka, Flanders Red Ale...
Cena: 9,95€

8+/10 pkt






Zakupione w belgijskim w sklepie online www.bieresgourmet.be

Browar:
www.alvinne.be

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz