Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

sobota, 16 stycznia 2016

Amager + 18th Street - Lawrence of Arabica

Lawrence of Arabica to Porter z dodatkiem kawy i skórek pomarańczy (Coffee Orange Porter), uwarzony w duńskim Amager Bryghus przy współudziale Drew Foxa z amerykańskiego 18th Street Brewery. W zasypie mamy słód pilzneński, palony jęczmień, słód caraaroma, czekoladowy, pszeniczny, żytni crystal oraz amerykańskie chmiele - Tomahawk i Citra. Zastosowano drożdże górnej fermentacji UK-ale. Piwo ma alkohol na poziomie 7% obj. i 32 IBU. 96 punktów ogółem oraz 98 w stylu na ratebeer zwiastuje, że jest to trunek nietuzinkowy!


Butelka 500ml, firmowy kapsel Amager, pełne info o składzie trunku i niepełne o parametrach. Po przelaniu do szkła tworzy się spora, ale nietrwała, sycząca piana. Barwa ciemno brązowa, prawie czarna, z rubinowymi przebłyskami. Aromat kawowy, cappuccino, czekoladowy, palony, są też amerykańskie chmiele i pomarańcze. Przyjemnie, choć niezbyt intensywnie. W smaku jest sporo czekoladowej słodyczy kontrowanej goryczką, jest odrobina pomarańczowej kwaskowości, wyraźna nuta palona, nieco nawet ogniskowa i kawowa (świeżo palone ziarna kawy). Goryczka średnia, kawowo palona, trochę ściągająca i dość długa w posmaku. Nagazowanie średnie, nieco szorstkie, (powyżej)półpełne w odbiorze.



Ciekawy, wyrazisty Porter z fajnie zaznaczonym amerykańskim chmielem w aromacie i wyczuwalnymi dodatkami w smaku (kawa i skórka pomarańczy). Nie jest to piwo sesyjne, nie jest też ciężkie i degustacyjne - ot fajne ciemne piwo na zimowy wieczór.
Cena: 20,80zł

8/10 pkt





Zakupione w sklepie online: piwa-regionalne.com.pl

Browar:
www.amagerbryghus.dk
www.18thstreetbrewery.com



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz