Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

niedziela, 21 czerwca 2015

Delirium - Nocturnum

Delirium Nocturnum z belgijskiego browaru Huyghe to ciemne Belgian Strong Ale o zawartości alkoholu na poziomie 8,5% obj. Piwo profilem przypomina Dubbla, na ratebeer ocenione na 90 punkty ogółem i 88 w stylu.


Butelka 330ml, pomalowana na biały kolor z czarnymi nieregularnymi kropkami, niebieska etykieta z różowym słoniem i niepełnymi danymi o składzie i parametrach samego trunku, kapsel owinięty niebieskim złotkiem. Potężna drobna piana, barwa ciemnej wiśni, opalizująca. Zapach z butelki przypomina półsłodkiego Dubbla z rodzynkami, suszonymi i kandyzowanymi owocami oraz belgijskimi przyprawami, ale ze sniftera dochodzą aromaty Krieka w postaci cierpkiej wiśni, porzeczki i jabłka. Jest też lekko tytoniowo-żelazista nuta, przypominająca stęchły korek, niezbyt przyjemna w tym zestawieniu, która na szczęście, po lekkim ogrzaniu piwa, zanika. W smaku figowa słodycz, kwaskowa jeżyna, wyraźna melanoidynowa słodowość i wiśniówka. Goryczka nieduża, pestkowo-pieprzowa, alkohol "nienachalny", rozgrzewający przełyk. Faktura piwa szorstka, popiołowa i dość treściwa, nagazowanie średnie.


Całkiem sympatyczna interpretacja Belgian Strong Dark Ale, swego rodzaju blend Dubbla z Kriekiem, ciekawy i wart spróbowania. Mi nieco przeszkadzała wada w aromacie, dopiero po kilku minutach od nalania piwo nadawało się do właściwej degustacji...
Cena: 11,60zł

7,5/10 pkt





Zakupione w sklepie online: piwa-regionalne.com.pl

Browar:
www.delirium.be


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz