Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

piątek, 19 grudnia 2014

AleBrowar + Veholt - Saint No More 2014

Świąteczne Black IPA (tudzież American Stout) od AleBrowaru w kooperacji z Janem Halvor Fjeld, głównym piwowarem i założycielem norweskiego browaru rzemieślniczego Bryggerhuset Veholt, uwarzone w Gościszewie. Twórcy piszą, że jest to Hoppy Dark Ale. W składzie mamy słody: pale ale, pszeniczny, Caraaroma i czekoladowy, amerykańskie chmiele Simcoe i Chinook oraz górno fermentacyjne drożdże Safale US-05. Alkohol na poziomie 6,5% obj., ekstrakt 16% wag. i IBU 75. Na ratebeer ocenione na 49/17 punktów overall/style. Warka do 29/01/2015.


Butelka 500ml, fajny kapsel Hop Heads of Poland, pełne info o zawartości butelki. Piwo jest niefiltrowane i niepasteryzowane. Po przelaniu do szkła tworzy się naprawdę bujna, beżowa piana, drobno i średnio pęcherzykowa, barwa ciemno brązowa, mętna, nieprzejrzysta. W aromacie żywiczne i cytrusowe nuty amerykańskich chmieli mieszają się z karmelem, lekką czekoladą i palonością. W smaku na pierwszym planie potężna goryczka, iglakowo-chmielowo-czekoladowa, w tle owoce tropikalne, karmel, palone posmaki. Słodko nie jest, jedynie minimalne słodowo-karmelowe akcenty.


Wyszło rasowe czarne IPA, bardzo solidnie chmielone po amerykańsku. Wysycenie średnie, treściwość także średnia, pijalność podobnie. Gorycz spora, zalegająca, te deklarowane 75 IBU w odczuciu wydaje się większe.

Cena: 7,70zł

7/10 pkt






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz