Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

wtorek, 1 stycznia 2019

EMB 66164B - Baucéant Banyuls Traditionnel 2011

Baucéant Banyuls Traditionnel 2011 (appellation d'origine protégée - AOC) to francuskie, słodkie, wzmacniane ciemne wino deserowe ze starych winorośli uprawianych na tarasach na zboczach Pirenejów Katalońskich w francuskim hrabstwie Roussillon, wyprodukowane i zabutelkowane dla NSCR À F66600 przez EMB 66164B. Trunek zawiera alkohol na poziomie 16% obj. i powstał w procesie podobnym do tego, jaki wykorzystuje się do produkcji porto. W celu powstrzymania fermentacji do moszczu z winogron dodaje się alkohol, dzięki czemu poziom cukru pozostaje tu na bardzo wysokim poziomie, zachowując naturalną słodkość winogron. Wina dojrzewają następnie w dębowych beczkach lub na zewnątrz w szklanych butelkach, wystawionych na działanie słońca przez 10 lub więcej miesięcy.


Ciemnozielona butelka 750ml z korkiem, skromna biało czarna etykieta, kontra z lakonicznymi danymi o zawartości.Rubinowe, klarowne. W zapachu ciemne winogrono, pestki wiśni, przypalone śliwki... W smaku dość słodkie, głównie mocno dojrzałe, czarne winogrona, lekka cierpkość, taniczność starej beczki, pestki... Na finiszu mocno rozgrzewające, dość wodnista konsystencja...


Ogólnie ewidentnie przemysłowy wyrób - wino znacznie uboższe, rzadsze, bardziej alkoholowe niż degustowane wcześniej sherry Pedro Ximénez Reserva de Família z "biedronki".

Cena: 29,99zł

7-/10 pkt





Zakupione w sklepie www.lidl.pl

Browar:
www.bourdouil.fr



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz