Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

sobota, 15 lipca 2017

De Molen - Haken & Ogen

Haken & Ogen (Hassle & Snags) Bourbon Barrel Aged z holenderskiego Brouwerij de Molen, to Imperial Stout leżakowany w beczkach po bourbonie Jim Beam. Ekstrakt na poziomie 24° Plato, alkohol 10,7% obj., goryczka 102 IBU. W składzie woda, słody: pilzneński, karmelowy, czekoladowy, palony, brown, amerykański chmiel Colombus i czeski Saaz, drożdże górnej fermentacji. Trunek niepasteryzowany i refermentowany w butelkach, z datę przydatności do 21/12/2041 (25 lat). Na ratebeer ocenione na 95 punktów ogółem i 50 w stylu.


Butelka 330ml, biała etykieta z czarnym info o parametrach i składzie piwa, kapsel oblany czarnym gumowym lakiem. Piana obfita, beżowa, trwała. Barwa czarna, nieprzejrzysta. W aromacie sporo bourbona, do tego nuty palone, ogniskowe, kakao, kawa, trochę wanilii. W smaku słodkie, likierowe, z wyraźną whisky, do tego masa gorzkiej czekolady, mocnego espresso, paloności, popiołowości. W afterteasie przyjemna wanilia i brandy. Goryczka wysoka, alkoholowo tytoniowa. Nisko wysycone, lekko szorstkie, lekko cierpkie, wyklejające i treściwe w odbiorze.


Bardzo intensywny RIS, wszystko jest tu podkręcone, ale nieco toporne - cukrowa słodycz, whisky jakby wręcz dolana do piwa, solidna (s)paloność, wysoka goryczka, body... Na to wszystko nakłada się nieco zbyt delikatna beczka, wanilia, migdał... Mimo to fajny stout.
Cena: 30,50zł

8/10 pkt

Zakupione w sklepie ebrowarium.pl

Browar:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz