Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

wtorek, 4 lipca 2017

Bastogne - Ardenne Spirit Old Ale

Ardenne Spirit Old Ale to mocne, ciemne piwo górnej fermentacji w stylu Old Ale (Barley Wine według ratebeer), uwarzone przez niewielki belgijski Brasserie de Bastogne. Piwo ma alkohol na poziomie 9,5% obj., w składzie woda, słód pale ale, melanoidynowy, cara aroma, malt ruby, nowozelandzki chmiel Neslon Sauvin, amerykański Citra oraz Mosaic, drożdże. Na ratebeer ocenione na 93 punktów ogółem i 75 w stylu. Warka do czerwca 2018.


Butelka 750ml, skromna beżowa etykieta bez kontry, duży, złoty kapsel z czarnym logo browaru, niepełne dane o parametrach i składzie zawartości. Piana średnio oczkowa, średnio obfita, szybko opada do chmurki. Barwa brązowo rubinowa, opalizująca. Aromat delikatny, są lekkie cytrusy, ciemne winogrono, karmel, melasa, wino... W smaku półsłodkie, lekko cierpkie, jest kandyzowana skórka pomarańczy, zest z limonki, dojrzała papaja, rodzynki, figi, karmel, przyprawy. Goryczka średnia, grejpfrutowo ziołowa, pikantna. Wysycenie niskie do średniego, może nie gęste, ale nieco oleiste w odbiorze, ładnie ukryty alkohol.


Trudno jednoznacznie określić, co to za rodzaj piwa, aczkolwiek smakuje jak BDSA z dodatkiem skórki pomarańczy i lekko nachmielone po amerykańsku... Całkiem przyjemne i ciekawe.
Ps.
Po ogrzaniu chyba lekki diacetyl, ocena o 0,1pkt w gół :)
Cena: 11,56€

7,5/10 pkt
Zakupione w belgijskim sklepie www.beergium.com

Browar:Brak komentarzy:

Prześlij komentarz