Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

czwartek, 15 czerwca 2017

Browar w Grodzisku Wielkopolskim - Grodziska APA

Grodziska APA, uwarzone w Browarze w Grodzisku Wielkopolskim (Browar Fortuna), to American Pale Ale z dodatkiem słodu pszenicznego suszonego dymem dębowym, dodatkowo chmielone na zimno chmielami z polskich upraw: Cascade PL, Lubelski, Marynka, Magnum PL. Alkohol jest tu na poziomie 5,2% obj., ekstrakt początkowy 12,5% wag., goryczka 32 IBU, pasteryzowane, niefiltrowane. W składzie woda, słód jęczmienny pilzneński, karmelowy jasny, słód pszeniczny suszony dymem dębowym, chmiel, drożdże grodziskie. Na ratebeer 45/38 overall/style. Warka do 20/05/2018.


Butelka 500ml, krawatka, firmowy kapsel, pełne info o składzie i parametrach trunku na etykiecie. Piana wysoka, średnio trwała. Barwa jasno bursztynowa, mętna. Aromat niezbyt intensywny, chmielowo słodowy, przy czym jest tu sporo nut trawiastych, dojrzałych owoców tropikalnych, herbatników, karmelu, zbóż, w tle delikatne skojarzenie z grodziskim (niewielka dębowa dymność). Smak półwytrawny, choć dość słodowy, powtarza się karmel, ciasteczka, przejrzałe owoce, lekka ziemistość, masło... Goryczka niska do średniej, trawiasta, garbnikowa. Niskie wysycenie, dość pełne w odbiorze jak na APA.


Niestety znacznie słabsza próba w porównaniu do Grodziska White IPA. Przede wszystkim piwo nie jest zbyt pijalne, dość ciężkie, toporne, męczące.
Cena: 3,50zł (+0,50zł ewentualna kaucja)

6-/10 pkt

Zakupione w sklepie zabka.pl

Browar:
www.browarwgrodzisku.pl


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz