Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

niedziela, 18 czerwca 2017

AleSmith - Grand Cru

AleSmith Grand Cru z amerykańskiego AleSmith Brewing Company, to Belgian Strong Ale, fermentowane przy użyciu belgijskich drożdży. Jest to więc intensywnie estrowe, fenolowe, mocne piwo górnej fermentacji o zawartości alkoholu na poziomie 10% obj., ekstrakcie 21,12° Plato i goryczce zaledwie 11 IBU. W 2012 roku wyróżnione brązowym medalem na Great American Beer Festival, na ratebeer zaś ocenione na 99/99 punktów overall/style, dzięki czemu zostało sklasyfikowane w Top 50 najlepszych trunków w tym stylu na świecie. Data butelkowania 22/04/2015.


Malowana butelka o pojemności 750ml, srebrny kapsel owinięty złotym sreberkiem, lakoniczne dane o składzie i parametrach zawartości. Gushing przy otwieraniu, piana średnio obfita, dość trwała, barwa rubinowa, lekko opalizująca. Aromat estrowy, głównie kandyzowane morele, suszone brzoskwinie, rodzynki, karmel, syrop klonowy, w tle przyprawy. W smaku podobnie, słodkie, wyklejające, dominują kandyzowane i suszone owoce oraz delikatnie pikantne fenole, w tle posmaki czerwonego wina, porto i ciasta drożdżowego. Goryczka nieduża ziołowo pestkowa, przyjemnie rozgrzewanie od alkoholu na finiszu. Wysycenie średnie, lepkie, gładkie i oleiste w odbiorze.


Dość klasyczne, ani ciemne ani jasne, BSA, kumulujące w sobie wszystko to, co charakterystyczne dla belgijskich drożdży i piw mocnych, tzw. "nudna Belgia", aczkolwiek od AleSmith chciałoby się czegoś nieco ponad standard, zwłaszcza przy tej cenie za regularne piwo.
Cena: 13,21€

8/10 pkt

Zakupione w belgijskim sklepie www.beergium.com

Browar:
alesmith.com


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz