Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

piątek, 12 maja 2017

Lervig + Way Beer - 3 Bean Stout Bourbon Barrel Aged

3 Bean Stout Bourbon Barrel Aged to Imperial Stout z dodatkiem tonki, kakao i wanilii, leżakowany w dębowych beczkach po Bourbonie, uwarzony w norweskim browarze Lervig Aktiebryggeri w kooperacji z brazylijskim Way Beer. Piwo zawiera alkohol na poziomie 13% obj., ekstrakt 30° Plato i goryczkę 30 IBU. W składzie woda, słód pale, karmelowy, palony, płatki owsiane, słoweński chmiel Aurora, niemiecki Hershbrucker, ziarna kakaowca, ziarna tonki, laski wanilii, drożdże górnej fermentacji. Na ratebeer ocenione na 99 punktów overall i 94 style! Warka do 27/05/2026 (edycja 2016).


Butelka 330ml, brak pełnego składu i parametrów na kontrze, firmowy kapsel. Ciemna, obfita, średnio trwała piana. Barwa czarna, nieprzejrzysta. W aromacie podobnie jak w podstawce - tonka, marcepan, makowiec, kakao oraz znacznie więcej wanilii, troszkę starej beczki i nieco kokosa, całość sprawia jednak wrażenie nieco bardziej ułożonego, nie tak agresywnego. W smaku słodko, tu również tonka, czekolada, ciemne ciasto, lody, do tego sporo wanilii, odrobina tanin i wyraźny bourbon, pozostawiający długi, niezbyt przyjemny posmak destylatu. Goryczka nie za duża, palona, niskie wysycenie, pełne, wyklejające w odbiorze.


To wciąż potężne, intensywne piwo, aczkolwiek o ile w zapachu wersja beczkowa wyszła świetnie, o tyle w smaku jest nieco zbyt alkoholowe, zbyt bourbonowo-destylatowe... Kolejny przykład, że barrel ageing nie zawsze idzie w parze z wprost proporcjonalnym do ceny wzrostem jakości.
Cena: 11,92€

8+/10 pkt

Zakupione w duńskim sklepie boxbeers.com

Browar:
lervig.no
waybeer.com.br


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz