Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

poniedziałek, 17 kwietnia 2017

Pinta - Imperator Bałtycki Sherry Oloroso BA

Imperator Bałtycki Sherry Oloroso BA, to Imperialny Porter Bałtycki, 4 miesiące leżakowany w dębowych beczkach po hiszpańskim winie Sherry Oloroso (wcześniej 4 miesiące w tanku). Parametry te same, co w wersji bazowej: ekstrakt 24,7% wag., alkohol na poziomie 9,1% obj. Skład: woda, słód monachijski typ I, pilzneński, jęczmienny diastatyczny, wiedeński, caramunich typ III, caraaroma, carafa special typ I, ekstrakt słodowy, cukier, amerykański chmiel Amarillo, Ahtanum, Centennial, El Dorado, Mosaic i Zeus, drożdże dolnej fermentacji Saflager W 34/70. Piwo pasteryzowane, niefiltrowane, na ratebeer ocenione na 99 punktów ogółem i 98 w stylu, co daje wysokie miejsce w Top 50. Data do 30/03/2019.


Czarno biały kartonik, butelka 330ml, czarno biała etykieta z niepełnym info o parametrach i składzie piwa, kapsel z logo browaru. Piana obfita, drobna i trwała, ładnie oblepia szkło. Barwa ciemno brązowa, wydaje się klarowna. W aromacie czuć beczkę, może nie wanilię i kokos, ale bardziej lekką taniczność, słodkie czerwone wino, rodzynki, ciemne, dojrzałe winogrono, w tle czekolada, melasa, śliwka, stary chmiel... W smaku półsłodkie, gęste, treściwe, jest sporo suszonych owoców, wędzona węgierka, kakao, karmel, do tego intensywne stare drewno, parkiet, tytoń... Całość kontruje wysoka i długa goryczka, o palonym, popiołowym profilu plus sos sojowy. Niskie wysycenie, ładnie schowany, rozgrzewający alkohol...


Zupełnie zmieniony profil Imperatora Bałtyckiego - została gęstość, pełnia, uleciały chmiele, słodycz, wzrosło odczucie goryczy... Beczka oddała sporo, zabierając przy tym jeszcze więcej, przez co bardziej odpowiada mi podstawowa wersja.
Cena: 30,00zł

8/10 pkt


Zakupione na Warszawskim Festiwalu Piwa 2017: warszawskifestiwalpiwa.pl

Browar:
www.browarpinta.pl
www.facebook.com/pages/Browar-PINTA

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz