Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

sobota, 25 lutego 2017

Bridge Road + Nøgne Ø - Aurora Australis

Aurora Australis uwarzono w Australii w niewielkim Bridge Road Brewers, następnie wlano je do dębowych beczek po australijskim czerwonym winie i statkiem przetransportowano do Norwegii, gdzie w Nøgne Ø całość zlano z beczek, zblendowano i rozlano do butelek. Tak powstał unikalny Red Wine Barrel Aged Quadrupel o zawartości alkoholu na poziomie 11%, ekstrakcie 20° Plato i goryczce 30 IBU. W składzie woda, słód jęczmienny, chmiel i drożdże górnej fermentacji. Piwo niefiltrowane i niepasteryzowane, na ratebeer ocenione na 99 punkty overall i 97 w stylu, co daje wysokie miejsce w Top 50. Data przydatności: 20/12/2017.


Buteleczka 250ml, etykieta czarna ze złotymi napisami i ramką, niepełny skład i niepełne dane o parametrach trunku, firmowy kapsel Nøgne Ø. Piana obfita, sycząca, długo utrzymuje się w postaci pierzynki. Spory gushing przy otwieraniu. Barwa brązowa, mętna, nieprzejrzysta. W aromacie zdecydowana beczka, intensywne czerwone wino, taniny, winogrono, w tle rodzynki, figi, kandyzowane owoce i karmel. Smak odwrotnie, najpierw słodki, likierowo wyklejający, miodowy, melasowy, quadruplowy, po chwili dochodzą nuty kwaskowe, winne, taniczne a całość uzupełnia średnia do niskiej, migdałowo ziołowa goryczka. Wysycenie wysokie do średniego, drobne, lepkie, pełne i treściwe w odbiorze z ładnie wkomponowanym, rozgrzewającym alkoholem.


Piwo w połowie drogi między Nøgne Ø Quadrupel Red Wine BA a Alvinne Cuvée De Mortagne - zdominowane beczką, czerwonymi owocami, winem i taninami, aczkolwiek w tle to nadal pierwszorzędny Quad, zwłaszcza w smaku i fakturze. Klasa!
Cena: 11,15€

9+/10 pkt


Zakupione w belgijskim w sklepie online www.bieresgourmet.be


Browar:
bridgeroadbrewers.com.au
www.nogne-o.comBrak komentarzy:

Prześlij komentarz