Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

czwartek, 2 lutego 2017

Opperbacco - 10 e Lode Barricata Extra Vecchio

10 e Lode Barricata Extra Vecchio z włoskiego Microbirrificio Opperbacco, to Barley Wine inspirowane ciemnymi piwami trapistów, przez 6 miesięcy leżakowane w beczkach po włoskim czerwonym winie Montepulciano D'Abruzzo z dodatkiem toskańskich cygar (infused with Toscano cigars). Zawartość alkoholu dochodzi tu do 10% obj., ekstrakt 23,7 Plato i goryczka 32,4 IBU. W składzie mamy wodę, słód pilzneński, owies, słód special B, biszkoptowy, aromatic, czekoladowy, brązowy cukier, niemiecki chmiel Hallertau i słoweński Styrian Goldings, drożdże górnej fermentacji. Na ratebeer ocenione na 90/87 overall/style. Warka do 10.21.


Grawerowana butelka 330ml, duży firmowy kapsel owinięty czerwonym złotkiem, niepełne informacje o składzie i parametrach. Piany praktycznie brak. Barwa miedziana, opalizująca. W aromacie delikatne nuty czerwonego wina, suszonej żurawiny, fig, karmelu, miodu spadziowego, tytoniu... Smak podobny, półsłodkie, poza tym co w zapachu jest trochę kandyzowanych owoców, jest lekka cierpkość migdałowa, jest wyraźna goryczka z cygarowym czy tytoniowym posmakiem na finiszu. Bardzo niskie wysycenie, oleiste, pełne w odbiorze, ładnie ukryty alkohol.


Generalnie bardzo podobne piwo do wersji bez cygar, aczkolwiek nutka tytoniu, nieco większa słodycz i goryczka delikatnie wzbogaciły to piwo...
Cena: 4,53€

7+/10 pkt

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz