Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

piątek, 11 listopada 2016

Rooie Dop - Utrecht Strong Ale

Utrecht Strong Ale z holenderskiego browaru Rooie Dop, uwarzone w Brouwerij de Molen, to American Strong Ale o intensywnym chmielowym aromacie i wtórującej mu potężnej słodowej podstawie w smaku, stworzone na cześć miasta Utrecht. Piwo ma 9,1% obj. alkoholu i chmielone jest trzema amerykańskimi chmielami: Cascade, Columbus, Galena. W składzie: woda, słód pale, cara, special B, chmiel, drożdże górnej fermentacji. Piwo niefiltrowane i niepasteryzowane. Na ratebeer ocenione na 94 punkty overall i 80 in style. Data butelkowania to 17/07/2014, okres przydatności wynosi 5 lat.


Butelka 330ml, czerwona etykieta z białymi napisami, kontra, niepełny skład i parametry zawartości, czerwony kapsel. Piana zbita, drobna, trwała, pięknie oblepiająca szkło. Barwa bursztynowo rubinowa, opalizująca, z intensywnie unoszącymi się bąbelkami. Aromat z jednej strony chmielowy, żywiczny, ze sporą ilością białych owoców, z drugiej mocno słodowy, karmelowy, rodzynkowy z przyjemnym utlenieniem słodkiego wina. W smaku gładkie, miękkie, oleiste, jest dość słodkie, akacjowe, likierowe, czuć dojrzałe jasne winogrona, rodzynki, żywicę, syrop klonowy, landrynki. Goryczka punktowa, średnio intensywna, świerkowa w profilu. Wysycenie drobniutkie, poszczypujące, średnio intensywne do niskiego. Alkoholu nie stwierdzono...


Po prawie 2,5 latach od zabutelkowania trunek nabrał szlachetnych cech przyjemnego utlenienia, udział chmielu z dominującego stał się subtelny w aromacie i dopełniający całości w smaku... Właśnie takie ASA lubię.
Cena: 20,50zł

8+/10 pkt

Zakupione w sklepie online: piwa-regionalne.com.pl

Browar:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz